Aktualności

Bartłomiej Sibiga przejmuje pakiety udziałowe DDOB

Bartłomiej Sibiga – założyciel agencji DDOB – przejął 53,3 procent jej udziałów. Po chwilowym spadku wpływów związanych z pandemią, rentowność została utrzymana, a wszelkie zaplanowane inwestycje są kontynuowane. Jak dodaje Sibiga, na części agencyjnej planuje się zrealizować wzrost przychodów o około 20 procent do 10 milionów złotych. Wcześniej w rękach Sibigi było 41,7 procent udziałów […]

Bartłomiej Sibiga

Bartłomiej Sibiga – założyciel agencji DDOB – przejął 53,3 procent jej udziałów. Po chwilowym spadku wpływów związanych z pandemią, rentowność została utrzymana, a wszelkie zaplanowane inwestycje są kontynuowane. Jak dodaje Sibiga, na części agencyjnej planuje się zrealizować wzrost przychodów o około 20 procent do 10 milionów złotych.

Wcześniej w rękach Sibigi było 41,7 procent udziałów DDOB. 53,4 procent przejął m.in. od firmy KBZ Management, która należy do Rafała Oracza, Michała Janiaka i Michała Tobera. Panowie są menedżerami kilku firm działających w zakresie marketingu internetowego. Wspólnie tworzą one Grupę Adnext, która miała 27 procent kapitału DDOB. 13,6 procent należała do prezesa agencji Michała Łubisza, a 4,6 procent do menedżera z grupy Adnext – Pawła Bujaka. Sibiga przejął również część udziałów należących wcześniej do szefa szeribyDDOB Mateusza Krogulca, któremu obecnie pozostało 5 procent.

CEO DDOB podkreślił, że widzi bardzo duży potencjał w przyszłości influencer marketingu oraz nowych obszarach social mediów – w szczególności w vertical video. Dodał również: 

Strategia DDOB odbiega mocno od typowego modelu agencyjnego. Chcemy inwestować w nowe obszary, nowe modele, w tym bardzo mocno w e-commerce oparty o influencerów. Potrzebowałem pełnej kontroli nad spółką, aby skutecznie wdrożyć zaplanowane działania. Tam, gdzie w grę wchodzi większe ryzyko i trzeba w sposób startupowy wejść w nowe, jeszcze niesprawdzone technologie i modele biznesowe, takie jak blockchainowe programy lojalnościowe, domy influencerskie czy nowatorskie rozwiązania dla ecommercu i influencer marketingu realizowane w ramach platform DDOB.com i DDOB SHOP, często potrzeba większej decyzyjności i działania na intuicji, szybkiej modyfikacji podjętych założeń, dlatego postanowiłem zmienić model zarządzania.

Planowany wzrost wpływów o 20 procent

Według założeń, wpływy mają wzrosnąć o 20 procent. W związku z pandemią koronawirusa w Polsce w marcu wyhamował wzrost rynku reklamowego. Sytuacja ta mocno dotknęła branżę marketingu w mediach społecznościowych. Jak komentuje Bartłomiej Sibiga: 

Poczuliśmy niewielki spadek przychodów w tym okresie. Natomiast już wszystko się stabilizuje. Utrzymujemy rentowność i kontynuujemy inwestycje. Była to też okazja do tego, żeby zrewidować dotychczasowe założenia i zmienić niektóre zapisy w master planie na rozwój agencji. Dzisiaj widzimy już, że rynek powoli odżywa i wróciliśmy na ścieżkę założonego wzrostu. Najmocniej ograniczyły komunikację branże, które najbardziej ucierpiały na pandemii. Wśród naszych klientów to głównie marki, które opierały swój biznes o sprzedaż w galeriach handlowych lub z branży turystycznej. Poza tym wszyscy są ostrożni. Duży biznes, a mamy w portfelu największe marki, lubią stabilne i przewidywalne sytuacje. Dopóki nie było wiadomo, co przyniosą kolejne tygodnie, widać było sporą zachowawczość.

W czerwcu agencja DDOB wspólnie z TVN zaczęła realizować program Fame czy Shame, który został udostępniony na platformie Player.pl. Sibiga komentuje, że w maju zanotowano wzrost wpływów, z kolei czerwiec wypadł nieco gorzej. Miało to związek z ogólnym spadkiem wydatków reklamowych, co jednak nie wpływa znacząco na działanie agencji, gdyż szybko zrealizowano nowe projekty. DDOB otrzymała także wsparcie z jednej z tarcz antykryzysowych. Na początku czerwca wznowiono rekrutację, aby zwiększyć zespół. Bartłomiej Sibiga dodał także:

Na części agencyjnej planujemy zrealizować wzrost przychodów o około 20 proc. do 10 mln zł. Głównym celem jest jednak wzrost nowych linii przychodowych, w szczególności z e-commerce i własnych marek. Mam nadzieję, że dzięki nowym inwestycjom dynamika wzrostu w przyszłym roku będzie jeszcze wyższa.

I choć są to na razie prognozy, warto dodać, że w ubiegłym roku agencja DDOB zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 101,7 procent do 8,33 milionów złotych, z kolei wynik netto wzrósł z 202,1 tysięcy złotych straty do 76,5 tysięcy złotych zysku. Dotacja w kwocie 1 miliona złotych pozwoliła na rozwój własnej platformy, która pozwala internetowym twórcom zarabiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *